This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Fiat 126 WADERA
Dodane przez admin dnia Czerwca 10 2012 19:51:19
Dwóch zapaleńców z Mikołajowa zapragnęło w zasadniczy sposób zmienić wygląd malucha. To, co wykonali, nazwali "Waderą".
Treść rozszerzona
Nie mieli jednak warunków, żeby w profesjonalny sposób dokonywać przeróbek na większą skalę. Wykonali zaledwie parę sztuk. W 1994 r. ówczesny prezes Spółdzielni "Metal-Incar" w Warszawie, inż. Józef Zgoda wpadł na pomysł, aby założyć zakład konstrukcji doświadczalnej, który produkowałby pojazdy dla inwalidów i niezbędny osprzęt. Potem doszedł do porozumienia z twórcami "Wadery". Tak powstał, dzięki dość oryginalnej przeróbce nadwozia, pojazd o nazwie "Wadera-Incar". Poprzez daleko idące zmiany nadwozia, stylizacji na niewielki pojazd terenowy, Fiat 126p otrzymał zupełnie inny wygląd. W tak zmienionej postaci przeszedł wszelkie niezbędne badania techniczne, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa, jest dopuszczony do ruchu, nie ma problemu z jego rejestracją.
Przeróbka polega na częściowym wycięciu dachu, obłożeniu reszty karoserii odpowiednio ukształtowanymi płytami z laminatu, zmianie kół na większe o rozmiarze 155x13. Dalszy zakres przeróbek zależy od życzeń klienta i stanu jego...kasy. Incar oferuje: dach miękki z przypinaną plandeką, dach twardy z nieprzezroczystą nakładką nad fotelami przednimi lub z tzw. szyberdachem, tarcze kół stalowe lub aluminiowe, wymianę tapicerki, siedzenia na kubełkowe, dowolną kolorystykę karoserii. Może również wykonać zmiany w silniku podnoszące moc do 30KM, zamontować autoalarmy, immobilisery, blokady skrzyni biegów itp. oraz wszelkie prace remontowe z zakresu mechaniki, blacharstwa, lakiernictwa, elektroniki. Także - o czym wspomniałem na początku - pojazd przystosowany dla inwalidy w zależności od stopnia kalectwa.
Po stylizacji Incaru Fiat 126p całkowicie zmienia wygląd, pierwowzór przypomina tylko w niektórych fragmentach, ma zmienione nawet przednie kierunkowskazy (od VW) i tylne (od Forda Fiesty). Powiękoszony jest przedni bagażnik, bo koło zapasowe umieszczone zostało z tyłu, jak w większości pojazdów terenowych.
Tak przerobiony maluch przybiera na wadze 40 kg, ale równoważy to wzrost mocy o kilka "koników". Chyba jednak zmienia się niekorzystnie współczynnik oporu powietrza ze względu na bardziej kanciastą sylwetkę. Lecz największy mankament to...cena. Standardowa przeróbka kosztowała 6000 zł, najdalej idąca - 8500 zł. Nie jest to mało, ale też otrzymuje się zupełnie inny samochód.